A kormányszóvivő a csütörtöki sajtótájékoztatón beszélt a felsőoktatásban bekövetkező változásokról, miszerint kevesebben kapnak ösztöndíjat, így többen lesznek kénytelenek diákhitelt felvenni.
Giró-Szász András pontos számokat nem mondott arról, hogy mennyien kapnak majd teljes állami támogatást, de körülbelül az egyetemre, főiskolára jelentkezők 15-20 százaléka fog teljesen mentesülni a tandíj alól. Ez nagyon drasztikus változás, már csak abban a tekintetben is, hogy Magyarországon az emberek nem keresnek olyan jól, hogy egy, vagy akár több gyereküknek finanszírozzák az egyetemet. Nyilván a kormánynak ezzel az a célja, hogy minél többen vegyenek fel diákhitelt, hiszen ez is az állam javát szolgálja. Minél kedvezőbbek a diákhitel feltételei, annál többen fogják felvenni, vállalva a kockázatokat, tehát így is sokan jelentkeznek egyetemre, vagyis több lesz az államnak a bevétele a felsőoktatásból. Márpedig a kormány döntött arról, hogy azoknak, akik a közszférában helyezkednek el a tanulmányaik elvégzése után, az állam kiváltja a terheiket, a piacon lévő cégeknek pedig jelentős adókedvezményt biztosít abban az esetben, ha átvállalják a friss diplomás munkavállalóik diákhitelét. Utóbbi igen érdekes, mert 2013. január 1-től a pályakezdők után nem kell meghatározott ideig adót fizetni, tehát kérdés marad, hogy milyen költségből kívánnak kedvezményt nyújtani. Másrészről, mi a garancia arra, hogy a felvett személy biztosan megfelelő lesz arra a munkakörre. Akkor miért fizesse ki a hitelét a cég? Sőt, mi a helyzet azokkal, akik olyan munkát vállalnak, aminek semmi köze nincs a diplomájukhoz. Az ő számuk elég jelentős hazánkban. Ebből látszik, hogy amíg nincs ez pontosan kidolgozva, addig nem tudjuk megmondani biztosan, milyen következményekkel járhat. Amit ki lehet jelenteni, hogy olyan válság van Magyarországon, hogy sok cégnek a kedvezmények ellenére sem éri meg átvállalni a diákhitelt, ami azért nem kevés összeg. Átlagosan 800 ezer és 1,5 millió között van, és természetesen a dolgozót emellett ki kell fizetni.
Fotó: Hernádi Levente (HVG)
Persze másik oldalról is meg lehet közelíteni, hiszen a diákhitel kedvezőbb feltételeivel sokan fognak egyetemre jelentkezni, a drasztikus keretszám csökkenés ellenére is, és többen fogják befejezni, ahogy a szóvivő is említette, ez a kormány célja. Majdnem a fele az egyetemre bejutottaknak nem végezte el az egyetemet, és ezt akarja orvosolni a kormány azzal, hogy ösztönzi őket, egyrészről a hitellel, aki fizet, nyílván jobban igyekszik nehogy félévet, évet kelljen ismételni, hiszen az több pénz, másrészről, ahogy már említettem többek diákhitelét átvállalhatják. A kérdés továbbra is az, hogy ezek a kedvezők feltételek mennyire lesznek garanciálisak és mennyire fognak beválni.
Zana Klaudia