HTML

Politikai Írás

Itt mutatod be a blogodat

Friss topikok

  • MolnarErik: "Rendszertanilag két alaptípusuk ismert: a pártzombi és a „független”. A „független” közhelyzsongl... (2014.01.03. 09:14) Válasz a Magyar Gyökérhatározónak
  • katolnai: Az antiszemita kifejezés elkorcsosulva ki van csavarva, mert tudniillik az arabok is szemiták. Az ... (2013.12.13. 15:48) Magyarország a rasszizmus melegágya?
  • BéSzabi: Ez így van, én csak azt vonom kétségbe hogy egy középszerű, akár angol egyetem diplomája többet ér... (2013.12.09. 14:58) Bizony, el lehet menni!
  • MolnarErik: Futótűz? Úgy látszik még nem hallottál Lévai Anikó (OV-né) elhíresült tőgypörköltes szakácskönyvér... (2013.12.09. 10:03) Hogyan főzzük le (vagy meg?) a magyarokat?
  • vagergely: Fontos szempont, hogy a kettő között több, ráutaló kérdést is feltettek a válaszadóknak (pl.: Tudj... (2012.12.13. 10:24) Kétszer annyi

Archívum

Újabb változtatás a felsőoktatásban: diákhitel 2 konstrukció

2012.12.08. 13:39 Zana Klaudia

A kormányszóvivő a csütörtöki sajtótájékoztatón beszélt a felsőoktatásban bekövetkező változásokról, miszerint kevesebben kapnak ösztöndíjat, így többen lesznek kénytelenek diákhitelt felvenni.

Giró-Szász András pontos számokat nem mondott arról, hogy mennyien kapnak majd teljes állami támogatást, de körülbelül az egyetemre, főiskolára jelentkezők 15-20 százaléka fog teljesen mentesülni a tandíj alól. Ez nagyon drasztikus változás, már csak abban a tekintetben is, hogy Magyarországon az emberek nem keresnek olyan jól, hogy egy, vagy akár több gyereküknek finanszírozzák az egyetemet. Nyilván a kormánynak ezzel az a célja, hogy minél többen vegyenek fel diákhitelt, hiszen ez is az állam javát szolgálja. Minél kedvezőbbek a diákhitel feltételei, annál többen fogják felvenni, vállalva a kockázatokat, tehát így is sokan jelentkeznek egyetemre, vagyis több lesz az államnak a bevétele a felsőoktatásból. Márpedig a kormány döntött arról, hogy azoknak, akik a közszférában helyezkednek el a tanulmányaik elvégzése után, az állam kiváltja a terheiket, a piacon lévő cégeknek pedig jelentős adókedvezményt biztosít abban az esetben, ha átvállalják a friss diplomás munkavállalóik diákhitelét. Utóbbi igen érdekes, mert 2013. január 1-től a pályakezdők után nem kell meghatározott ideig adót fizetni, tehát kérdés marad, hogy milyen költségből kívánnak kedvezményt nyújtani. Másrészről, mi a garancia arra, hogy a felvett személy biztosan megfelelő lesz arra a munkakörre. Akkor miért fizesse ki a hitelét a cég? Sőt, mi a helyzet azokkal, akik olyan munkát vállalnak, aminek semmi köze nincs a diplomájukhoz. Az ő számuk elég jelentős hazánkban. Ebből látszik, hogy amíg nincs ez pontosan kidolgozva,  addig nem tudjuk megmondani biztosan, milyen következményekkel járhat. Amit ki lehet jelenteni, hogy olyan válság van Magyarországon, hogy sok cégnek a kedvezmények ellenére sem éri meg átvállalni a diákhitelt, ami azért nem kevés összeg. Átlagosan 800 ezer és 1,5 millió között van, és természetesen a dolgozót emellett ki kell fizetni.

 

imageCAGFYP36.jpg

  Fotó: Hernádi Levente (HVG)

 

Persze másik oldalról is meg lehet közelíteni, hiszen a diákhitel kedvezőbb feltételeivel sokan fognak egyetemre jelentkezni, a drasztikus keretszám csökkenés ellenére is, és többen fogják befejezni, ahogy a szóvivő is említette, ez a kormány célja. Majdnem a fele az egyetemre bejutottaknak nem végezte el az egyetemet, és ezt akarja orvosolni a kormány azzal, hogy ösztönzi őket, egyrészről a hitellel, aki fizet, nyílván jobban igyekszik nehogy félévet, évet kelljen ismételni, hiszen az több pénz, másrészről, ahogy már említettem többek diákhitelét átvállalhatják. A kérdés továbbra is az, hogy ezek a kedvezők feltételek mennyire lesznek garanciálisak és mennyire fognak beválni.

Forrás:http://www.origo.hu/itthon/20121206-a-keretszamok-ismertetese-helyett-a-diakhitelt-dicserte-a-kormanyszovivo.html

Zana Klaudia

 

3 komment

Címkék: Címkék

A bejegyzés trackback címe:

https://politikaiiras.blog.hu/api/trackback/id/tr684954131

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Politikai Írás 2012.12.08. 14:22:17

Nem hiszem, hogy mindenkire lesz ennyi időm, a határidő előtt élesedő posztoknál biztosan nem, úgyhogy hosszú komment lesz.

Tetszik, amit írsz, jó a témaválasztás (diákként érintett vagy és aktuális is), de nem lépsz túl néhány MTI által is ismertetett tényen és pár bátortalan felvetésen, ami eszedbe jutott. A felvetések egyébként jók, én inkább azok közül fókuszálnék valamelyikre.

Érdemes lett volna például valamelyik aggályodat (akár fiktív) példával alátámasztani és arra fókuszálni (például a magáncégek dilemmája). Vagy a saját, egy ismerős példáján bemutatni, mi történt volna, ha annak idején te szembesülsz ezzel. Te még így döntöttél, a húgod már máshogy, stb. Az egy címlapos téma lett volna, sok olvasóval.

Első észrevétel:

"Giró-Szász András pontos számokat nem mondott arról, hogy mennyien kapnak majd teljes állami támogatást"

A keretszámokat tudjuk, sőt, a belinkelt Origo-cikkben is benne van. 10480-an, azokat is röghöz kötné. Ezt ma már nem kellene ebben a formában publikálni, mert nem csak Giró-Szász nyilatkozatát ismerjük és a te írásod sem arról szól, hogy a szóvivő hogyan tért ki a kérdések elől. (Arról ír Knight: michaelknight.blog.hu/2012/12/06/orwell_ha_elne)

Van egy tartalmi észrevételem is:

Te azt írod:
"Minél kedvezőbbek a diákhitel feltételei, annál többen fogják felvenni, vállalva a kockázatokat, tehát így is sokan jelentkeznek egyetemre, vagyis több lesz az államnak a bevétele a felsőoktatásból."

Ezt nem értem.
A tandíj/diákhitel kombó költségvetésileg pusztán kiadás-átcsoportosítást jelent a jelenből a jövőbe. A felsőoktatás finanszírozása ma jelentene kiadást, a diákhitelé mostantól kábé mindörökké.
Itt egy blog, amelyik kiszámolta.
kiszamolo.hu/melyik-az-olcsobb-az-allamnak-diakhitel-vagy-a-tandij/

A fenti kalkulációt is figyelembe véve, kérlek vezesd le, hogy miért van több bevétele az államnak? A tandíj az egyetemeknek megy, amelyek még nem állami fenntartásúak.

Talán kevesebb az állami kiadás rövid távon? Ezt lehetne mondani.

De akkor pedig érdemes figyelembe venni, hogy a diákhitel 2. 2-3%-os kamata és a valós piaci kamat (jelenleg 8-9% állampapírra) közötti különbözetet addig kell finanszíroznia az államnak, míg mindent vissza nem fizetsz. Magyarán megéri minimum összeget fizetni és hagyni elinflálódni a hiteledet, és ez hatalmas költségvetési kiadási tétel lesz pár év, évtized múlva. (Akkor is, ha nem vagy pénzügy szakos.)

Javaslatok:

1. "Magyarországon az emberek nem keresnek olyan jól, hogy egy, vagy akár több gyereküknek finanszírozzák az egyetemet."
Ekkora kijelentés mellé rendőrt kéne állítani. (Blogban nem feltétlenül, de te cikket írtál, ott kötelező.) Vagy egy link a magyar átlagkeresetre, vagy beírni, hogy átlagkeresetre gondolsz (ha mediánra, még elismerően csettintek is), vagy egyszerűen beírod a számot. Mostanában volt hír a KSH szerinti átlagbér. Tudjuk, nem jelent semmit, de több, mint a te kijelentésed.

2. A végén a forrásmegjelölés a poszt alapjául szolgáló hírre vonatkozott. De így azt a benyomást kelti, hogy az EGÉSZ poszt onnan jött, ami nem igaz. Ilyenkor az első 1-2 mondatban a poszt alapjául szolgáló tényt szoktuk linkkel ellátni, és oda belinkeljük ezt a hírt. Én például vagy a "felsőoktatásban bekövetkező változásokról", vagy a "többen lesznek kénytelenek diákhitelt felvenni" részre illesztettem volna linket. Így még kicsit ki is emeled a tényt, hogy erről fogsz írni.

3. Mindenképp érdemes lett volna több forrást bevenni.

4. És egy bátrabb konklúziót, a blog nem újság, nem azért mész oda, hogy MTI-stílusban olvass. A poszt sok mindent felvet, de unalmas marad, mert ezt már a hírekből mind tudjuk, és egyik irányt sem viszed tovább. (mennyibe kerül az adófizetőknek, mi lesz a cégekkel, valamint azokkal, akik nem a diplomájukkal helyezkednek el) Pedig mind ígéretes felvetés. Példának ezt mutatnám: mandiner.blog.hu/2012/12/07/keretszamcsokkentes_hol_a_nemzeti_sorskozosseg

5. Nincsenek címkék/tag-ek
Így ha valaki rákeres, gyengébb esélyekkel indulsz és a keresési eredmények sokadik oldalán kötsz ki.

6. A címet inkább az Origo címlapján tudnám elképzelni. Bár kétségtelenül lefedi az írást, de az is inkább cikk/vélemény hibrid.

Politikai Írás 2012.12.08. 14:30:50

Személyes komment:

Miért baj, ha valaki más területen helyezkedik el, mint a diplomája? Attól éppenséggel kifizetheti helyette a cége a Diákhitel kettőjét. Egy darab diploma a feltétel sok helyre, humán irányon nagyjából mindegy, hogy mi az. A magánszférában így is, úgy is on-the-job tréningre lesz szükség, mert az egyetemen semmi használhatót nem tanul a nebuló, személyes tapasztalat. Pallérozódik kicsi elméje, az is valami. De elég egy excel spreadsheet és elsírja magát, külföldiül meg nem meri felvenni a telefont. Az állami szférában meg csak a bértáblához kell 1 darab diploma és x darab nyelvvizsga-PAPÍR (nem nyelvtudás), hogy jobban keress. Egy konkrét ismereteket adó diplomával viszont tényleg jól tudsz keresni. Nem kell mérnök, lehet az elméleti matek vagy kémia is, de valamihez tényleg értesz. Ha most jelentkeznék, messziről kerülném a humán irányokat. Nem elég, hogy nem lehet vele keresni, de még intelletuális kielégülést sem nyújt.

És mi van azokkal, akiknek a megélhetését is finanszírozniuk kell? Van ugye a diákhitel 1., az is egy költséges móka. Amit bizony megélhetésre vettünk fel anno - és dolgoztam is egyetem mellett. Csak ugye léteznek igazán szemét helyzetben is hallgatók, vidékiek, akik még kolesz-férőhelyet sem kapnak, sok ilyet ismerek. Akiknek már az is kockázatvállalás, hogy egyetemre járnak munkába állás helyett, mert a szüleik elvárják, hogy mielőbb elkezdjék támogatni őket. Az barátok közt is kettő darab törlesztendő diákhitel és az elsőnek korántsem olyan barátiak a kamatai. Ezt még senkitől nem hallottam.

Lengyel L. 2012.12.10. 14:26:15

Nova Eszter részletesen elemezte ezt a posztot, mit is írhatnék hozzá? Azt hiszem, hogy itt a személyesség számít a legtöbbet: miért nem veszek fel, vagy veszek fel diákhitelt? Miért nem akadt senki, aki vállalatvezetőként, banki vezetőként hitellel akart volna támogatni? De ez a következő bejegyzés lesz.
süti beállítások módosítása