HTML

Politikai Írás

Itt mutatod be a blogodat

Friss topikok

  • MolnarErik: "Rendszertanilag két alaptípusuk ismert: a pártzombi és a „független”. A „független” közhelyzsongl... (2014.01.03. 09:14) Válasz a Magyar Gyökérhatározónak
  • katolnai: Az antiszemita kifejezés elkorcsosulva ki van csavarva, mert tudniillik az arabok is szemiták. Az ... (2013.12.13. 15:48) Magyarország a rasszizmus melegágya?
  • BéSzabi: Ez így van, én csak azt vonom kétségbe hogy egy középszerű, akár angol egyetem diplomája többet ér... (2013.12.09. 14:58) Bizony, el lehet menni!
  • MolnarErik: Futótűz? Úgy látszik még nem hallottál Lévai Anikó (OV-né) elhíresült tőgypörköltes szakácskönyvér... (2013.12.09. 10:03) Hogyan főzzük le (vagy meg?) a magyarokat?
  • vagergely: Fontos szempont, hogy a kettő között több, ráutaló kérdést is feltettek a válaszadóknak (pl.: Tudj... (2012.12.13. 10:24) Kétszer annyi

Archívum

Tanulsz?

2012.12.09. 21:47 monyobmx

A közelmúltban bejelentett drasztikus keretszám csökkentésekkel kapcsolatban megoszlanak a vélemények. A döntést övező közhangulat jelenleg, finoman szólva is paprikás, a hallgatói önkormányzatok tüntetni készülnek, sőt, még az egyetemek rektorai is felháborodásuknak adnak hangot.

Mi lehet tehát a csaknem botrányt kiváltó intézkedések célja? A kiadások csökkentése? Hogy kevesebb diplomás munkanélküli kerüljön ki az egyetemekről, legalábbis az állam költségére? A diploma értékének növelése? Vagy egyszerűen néhány újabb zseb megtömése? A közvélemény szerint, bármelyik is legyen a kívánt eredmény, rossz úton indultak el felé (az utolsó lehetőség esetében talán mégsem). De tényleg ennyire átgondolatlan lenne a tárgyalt intézkedés? Kétségtelen, hogy túl sok a diplomás, az országnak a legtöbb területen nincs szüksége ennyire, és nem is képes munkát biztosítani számukra. Ebből adódóan felmerül a kérdés, miért is fektetne az állam pénzt olyanokba, akiknek nagy részére a csaknem biztos munkanélküliség vár, míg egy másik – sajnos lehet, hogy az eredetinél „egyszerűbb” – hivatást választva, biztos megélhetésük lenne? „De a barátomnak az az álma hogy jogász legyen!” – halljuk a manapság sokat ismételt frázisok egyikét. Ha valóban ez a célja, módja továbbra is lesz rá, ha történetesen jóval rögösebb úton is.

Ilyen szemszögből vizsgálva a döntés radikálisnak, de ésszerűnek tűnik. A költségtérítéses helyek száma azonban korántsem csökken. Úgy látszik tehát, hogy a felsőoktatás ezen túl a gazdagok kiváltsága lesz? Nem. Azaz nem jobban, mint eddig. A tehetősebbeknek, a felsőoktatás jelen körülményei között is jóval könnyebb dolga volt, számukra nem jelentettek problémát a pótvizsgadíjak, nem kellett az ösztöndíjért hajtani és egy-két plusz félévet is könnyedén kifizettek. Ez ezután sem lesz másképp, noha kétségtelen, hogy az arányok változnak.

Kérdés marad viszont, hogy az oktatási rendszer problémáit valóban a finanszírozás területén kell-e keresni. Megkockáztatom, hogy a diploma értékének növeléséhez a keretszám csökkentésnél nagyságrendekkel jobban hozzájárulna, ha a pontszerzésen kívül visszaállítanák a szóbeli felvételi rendszert. Bár ez kétségtelenül újabb költségekkel járna, egy ilyen szűrés után mégis jóval kevésbé kellene azért aggódni, hogy az államin szerzett oklevél értéktelen lesz. Arról viszont el kell feledkeznünk, hogy mindenki ugyanolyan esélyekkel kerül majd be a felsőoktatásba. Az egyetemek mindig is a költségtérítéses, illetve kevésbé jól teljesítő hallgatóikból tartották fent magukat, ez pedig sajnos ezután sem lesz másképp.

Szabó Csongor

4 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://politikaiiras.blog.hu/api/trackback/id/tr364956729

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Politikai Írás 2012.12.10. 13:17:43

Egyértelműen vélemény. A téma releváns.

Felvet dolgokat, de nem a teljesség igényével - és nem is megy bele jobban. Egy napilap kommentárja lehetne. Láttam ilyeneket blogon is, szóval a műfajba nem fogok belekötni.

Hetilapos címadás:
A cím - az írás és annak témájának ismeretében - teljesen releváns és frappáns. De ha magában áll, nem utal rá, hogy mi fog most következni. Egy hetilapban elolvasnád, mert elemzést vársz. Egy napilapban a vélemény szerzője miatt klikkelnék. (Talán.)

De ha blognak szánjuk (mint ahogy nem tesszük), attól tartok, nem vonzana látogatót. Az első 1-2 mondat sem segít az írás elhelyezésében. Nem is ingerel klikkre.

Ezt arra az esetre mondom, ha blogírásra adnád a fejed. Egyébként rendben van.

Lengyel L. 2012.12.10. 13:53:07

A blog személyes műfaj, az egész írásnak nincs személyes háttere. Az "egy gondolat", ha jól értem, a szóbeli felvételi helyreállítása, amivel növelni lehetne az egyetemi diploma értékét. Miért? Itt kezdődne a poszt. Szóbeli vizsgát akarok, akarunk! Utána kiderülne, hogy a feldühödött hallgatók és oktatók erre látják-e a megoldást.

monyobmx 2012.12.10. 16:49:46

@Lengyel L.: Először írok ilyet, így nem sok tapasztalatom volt még a dologban. Próbáltam egy "lazább" stílusú szöveget megírni. Végtére is az egészet egy személyes véleménynek szántam. Az elején tudatom, hogy nagyjából mi a helyzet, majd utána a személyes gondolataimat csatoltam hozzá. De nem valószínű, hogy blog írásra adnám a fejem, nem az én stílusom sajnos! :(

monyobmx 2012.12.10. 17:05:17

@Lengyel L.: Amit mondani szerettem volna, hogy továbbra is lesz lehetőség tanulni. Sokkal keményebb követelményeknek kell megfelelni, de lehetőség az lesz. Valamint az, hogy legalább a diploma értéke növekedni fog.
süti beállítások módosítása