Még csak néhány óra telt el a 2012-es romániai parlamenti választások urnazárása óta, de már meg is kezdődtek a találgatások az elkövetkező kormány összetételéről.
Az előzetes exit poll adatok alapján a Victor Ponta miniszterelnök vezette balközép Szociálliberális Unió (USL) a szavazatok körülbelül 56-60 százalékát megszerezve abszolút többségre tehetett szert a román törvényhozásban. Második helyen végzett a jobboldali ellenzéki Igaz Románia Szövetség (ARD) 17-21, harmadikon az először parlamentbe jutó populista Dan Diaconescu-féle Néppárt (PPDD) 10-14, míg a Romániai Magyar Demokrata Szövetség 5-5,5 százalékos eredménnyel. Az Erdélyi Magyar Néppárt várhatóan 1,16 százalékot szerzett, ezzel nem érte el az 5 százalékos parlamenti küszöböt, így nem került be a parlamentbe.
Az erős havazás által akadályozott szavazáson az országos részvétel 41,72%-os (4 éve 39,26%) volt, aminél nagyobb arányban az ország keleti és déli részeiben, alacsonyabban főleg erdélyi, magyarlakta megyékben járultak az urnák elé a választópolgárok. A magyar választókat egyébként az RMDSZ-en kívül Traian Băsescu államelnök is szavazásra biztatta videóüzenetén keresztül.
Victor Pontának kétharmados többségre van szüksége a tervezett alkotmánymódosításhoz és más reformokhoz. Így nem is meglepő, hogy már a választások éjszakáján telefonon gratulált Kelemen Hunor RMDSZ-elnöknek,és megállapodott vele arról, hogy hétfőn meg is kezdik az esetleges kormánykoalícióról és alkotmányozó többségről szóló tárgyalásokat. Az RMDSZ-el való megállapodás fő kritériumai a gazdasági reformok, kisebbségi jogok és a régiók átszervezése lehetnek.
A választások azonban nem érintik közvetlenül a köztársasági elnök személyét, ő továbbra is Traian Băsescu maradt. Ezáltal folytatódhatnak a csatározások közte, és a Victor Ponta vezette USL között. Ennek első jele az, hogy az államfő kijelentette: nem fogja kormányalakítással megbízni az őt eddig megbuktatni akaró eddigi miniszterelnököt. Ez a harmadik sikertelen próbálkozás után a parlament automatikus feloszlatásával járna. Crin Antonescu, a győztes pártszövetség liberális társelnöke viszont erre Băsescu elnök felfüggesztésével fenyegetőzött. Ez minimum patthelyzetet, de akár politikai atomháborút is eredményezhet.
További kérdés az RMDSZ szerepe az elkövetkező parlamentben. A Ponta-kabinet eddig a magyarellenes intézkedéseiről vált hírhedté Magyarországon és Erdélyben egyaránt, így az RMDSZ számára az együttműködés a magyar szavazók, valamint az USL-t antidemokratizmussal és posztkommunista visszarendeződéssel vádoló pártok támogatásának és bizalmának az elveszését jelentheti. Más felől viszont a leendő kormány számára a hőn áhított kétharmadot biztosítva a saját célkitűzéseit is nagyobb eséllyel viheti végbe, mint eddig bármikor a forradalom óta.
Papp Gábor
Források:
http://hvg.hu/vilag/20121209_Ketharmad_szulethet_Romaniaban_az_RMDSZsz
http://hvg.hu/vilag/20121209_Az_RMDSZ_parlamentbe_jutasa_bizonytalan_P
http://index.hu/kulfold/2012/12/09/ponta_fidesz-szeru_gyozelmet_aratott/
http://manna.ro/porta/ponta:-hetfotol-targyalunk-az-rmdsz-el-2012-12-09.html