Az elmúlt 1-2 napban több hírportálon is megjelent, hogy a kormány drasztikusan csökkentené a jövő tanévtől az államilag támogatott helyek számát a felsőoktatásban. A témában az index.hu cikke itt olvasható, a hvg.hu cikke pedig itt. a hírek szerint alig több, mint tízezer, az állam által teljes mértékben támogatott hely lesz a magyar felsőoktatási intézményekben
Egy fontos kérdésre vagy nem figyeltek a döntés meghozatalánál, vagy reménykednek a legjobbakban, a kérdés pedig nem más lehet egy választás előtt álló fiatalnak: menni vagy maradni? Vegyük csak sorra, hogy is gondolkodtak régebben: adott volt egy jó képességű fiatal, de biztos, ami biztos elgondolkodott költségtérítéses helyeken. Ha nem jött össze az állami hely, akkor se dőlt össze a világ, a későbbiekben volt lehetősége átkerülni. Ma mivel állunk szemben: okos fiatal ide, okos fiatal oda, jogász vagy gazdasági képzésen már fel se merül az állami hely. Ehelyett, azt látja nagyon sok hirdetésben, hogy külföldi egyetemeken nincs tandíj, vagy csak igen csekély összeget kell fizetni. Ez a modell igen vonzó lehet, mert lássuk be: külföldön világot lát, azt a bizonyos idegen nyelvet nagyon jól megtanulja, illetve valószínűleg magasabb bérért fog kint dolgozni, nagyobb eséllyel helyezkedik el. Ez, ebben a helyzetben, amit a fiatalok maguk körül látnak, igen csalogató alternatíva.
Fotó készítője: Marjai János (MTI)
De, ami jó a fiatalnak, az jó az országnak is? Valószínűleg a válasz: nem. A legjobb képességű fiatalok elhagyják azt országot szellemi tőkéjükkel együtt, itthon a felsőoktatásban pedig csak azok maradnak, akiknek pénzük lesz rá (mivel hatalmas adósságba nem szívesen veri magát senki ilyen fiatalon). Egyeseknek sajnos igazuk van abban, hogy így a magyar felsőoktatásban részt venni megint csak a kiváltságos anyagi helyzetben lévőknek lesz lehetőségük, de okos fiatalból egyre kevesebb lesz.
A probléma részben orvosolható lenne, ha nem részösztöndíjjal próbálkozna a kormány, mert ott is alá kell írni a szerződést, és még fizetni is kell, hanem különböző ösztöndíj-programokat hirdetnének, vagy a tehetséges vagy legalább kiemelkedő tanulmányi eredménnyel rendelkező diákokat kompenzálnák. Nem kéne veszni hagyni a sok okos fiatalt, mivel ha a fiataloknak van egy kis eszük, akkor ebben helyzetben sajnos elgondolkodnak a távozáson.
Zsigmondi Krisztina